Egyes természettudományos elméletek szerint nemcsak Big Bang volt, hanem Big Crash is lesz. Vannak fizikusok, akik szerint a Világegyetem ugyan most tágul, de nemsokára szűkülni fog egy, kvázi, szinusz görbe mentén. Az ugyanilyen ciklikusságot hirdető, történelmi alapokon nyugvó társadalom elméletet (Vissza a múltba) nevezik neo-medievalizmusnak (hallottam már a nem kevésbé nehezen kiejthető brazílializációt is). A negyedik generációs (4GW) hadviselés egyik legjellemzőbb eleme a klasszikus nemzetállam felfogás megszűnése, részben a globalizáció, részben egyéb okok miatt. Hogy ez hogyan vezet minket vissza az elmúlt korok társadalmi modelljeihez? Az alábbiakban erről lesz szó.
A Római Birodaloméhoz hasonló rend eljövetelére (Pax Romana illetve a hozzá mérhető Pax Britannica - Pax Americana) több mint ezer évet kellett várni. Ám a XIX. szd. végére - XX. század elejére, illetve a XX. végére és a XXI. elejére jellemző „általános béke” nem jöhetett volna létre a sötét és a klasszikus középkor véres és fájdalmas tapasztalatai nélkül. Sajnos azonban úgy tűnik, hogy a történelem ismétli önmagát. A címben szereplő fogalom a nemzetállamok felbomlását és legitimációjának megszűnését jelenti, ezáltal visszatérést a korábbi korok összetett és több síkú identitásához. Minden jel arra utal, hogy egy újabb "sötét középkor" előtt állunk. A nemzetállam alapját jelentő nációk azaz nemzetek szétesésével (ugyan ki tudná elképzelni, hogy amerikai mintára minden kertben magyar zászlót lengjen?), a homo sapiens, akiről tudjuk hogy társas lény, csoport nélkül maradt. Ezzel párhuzamosan vagy talán emiatt egyre többször fordul elő a nyugati világban, hogy egyes személyeket bizonyos kiemelkedő hatalmú társaik vazallusaiként tartanak számon és úgy is hivatkoznak rájuk. Hogy az efajta függési láncot klientúrának, vagy hűbéresi láncnak hívjuk az csak terminológia kérdése, a jelenség lényegét nem érinti; az adott személy elsősorban „feletteséhez” tartozik és nem egy (több) másik szervezethez, legyen ez akár a (nemzet)állam maga.
A neomedievalizmus fogalmát Umberto Eco hozta létre, felvetve a kérdést, a nem-területi elven, belsőleg szerveződő különböző csoportok léte mennyiben fenyegeti, gyengíti az állam hatalmát. Az individualizmus győzelmével a hagyományos lojalitások (nemzeti, etnikai stb.) meggyengültek, ám a folyamat nyomán a szemünk előtt játszódó eseményeket látva kijelenthetjük, hogy többek között a multinacionális cégek, vagy az új típusú térítő vallások széleskörű elterjedése a nyugati világban több száz éve ismeretlen, új identitás rendszert hozott létre. Ezt a folyamatot tovább erősíti az állam fokozódó visszavonulása, kiszorulása a közszolgáltatások területéről, és itt nemcsak, sőt nem elsősorban Magyarországra gondolok.
Ez a fajta, nem-állam központú gondolkodás az, amely a törzsi-ideológiai alapokon szerveződött negyedik generációs (4GW) ellenfeleket olyan veszélyessé teszi. A hagyományos nemzetállamokban gondolkodó, clausewitzi módszerrel harcoló reguláris hadseregek nem lehetnek sikeresek azokkal az entitásokkal szemben, melyek sem a Vesztfáliai békéről sem a porosz teoretikusról „nem hallottak”.
Stephen Deets (Miami University of Ohio, USA) Visszavonulás a neomedievalizmusból címet viselő írásában például a neo-medievalizmus fogalmával operálva arra mutat rá, hogy a magyar státusztörvény által felállított koncepció egy, a westfáliai béke előtti idők nemzetközi rendszerét idézi. A határokon átívelő nemzetegyesítés képzete az 1648 előtti rendszernek azt a vonását eleveníti fel, amelyet az „egymást átfedő fennhatóságok és többrétegű lojalitás” jellemzett. A vesztfáliai szuverenitás, mely meghatározza, illetve inkább meghatározta a saját helyünket a világban eltűnőben van és a helyét egy régi-új összetett és sokkal személyesebb alapokon nyugvó kapcsolatrendszer veszi át. Kissinger mondását parafrálva (Kit hívjak fel, ha Európával akarok beszélni?), Kit hívjak fel ha „Magyarországgal” akarok beszélni?, a nemzet helyét átveszi egy szervezet, ahol pontosan tudom kit kell felhívnom.
Hogy mit hoz a jövő azt csak találgatni lehet. A cyberpunk sci-fi irányvonal céges-szülőszoba, céges-iskola, céges-esküvő, céglakás, cégautó, céges temetés elképzelésétől a vallási-ideológiai vagy akár egyéb (sport?, szakma-céh?, stb.) alapon szerveződő „törzsek” létrejöttéig szinte minden elképzelhető. Egy biztos a jövő nem „jövőbb” lesz társadalmi szempontból inkább „múltabb”.
Utolsó kommentek