Mit tudunk a jövő háborújáról?
A múltkori írásomban sajnos összekeveredett több fogalom. Mielőtt végig venném a 4GW elmélet főbb pilléreit először igyekszem tisztázni néhány dolgot. Elöljáróban elmondanám, hogy sem az 1985-ös Katonai Lexikon, sem a 2007-es Nemzetközi Biztonság, de még a 2007-es Biztonságpolitikai kézikönyv sem foglalkozik részleteiben a kérdéskörrel. Nagy vonalakban érintik a témát, pl. az utóbbi csak ennyit ír:
Háborús küszöb alatti fegyveres konfliktusok: Etnikai, nemzeti közösségek, föderális berendezkedésű államok belső egységeinek, félreguláris fegyveres szervezeteinek szervezett összeütközései, korlátozott térségre, néhány fegyvernemre és szűk harcászati dimenzióra összpontosuló, nem tartós, logisztikai támogatást nélkülözô erôszakos összecsapások.
Ezt a háborús küszöböt is sokan, sokféleképpen próbálták megközelíteni (pl. harc cselekményben elesett több mint ezer ember stb.), de pontos és általános definícióval még nem találkoztam.
Szóval az én értelmezésemben ez az alábbiak szerint néz ki:
4GW részét képezi a 3GW+ (azaz hálózatcentrikus hagyományos villám háború), kiegészítve gazdasági, politikai, társadalmi és propaganda, valamint egyéb eszközökkel mint pl.aszimmetrikus hadviselés, vagy másképp alacsony intenzitású konfliktusok megint másképp népi háború, gerilla háború, fegyveres ellenállás-felkelés.
A fentiek részét képezheti a passzív ellenállás (á la Gandhi) éppúgy, mint a terrorizmus.
Egy szó mint száz a 4GW-t ugyanúgy politikai célokért folytatják mint a korábbi korok háborúit, ám itt a cél az ellenfél akaratának megsemmisítése (ahogy azt Clausewitz is írta), az ellenség fizikai, vagy harcképességének megsemmisítésével szemben.
Kommentárok mint mindig most is welcome.
Somkuti Bálint
Utolsó kommentek