A válság nagy, az összeomlást megúszhatjuk
www.napi.hu/default.asp?cCenter=article.asp&placein=hirkereso_cimoldal%20&nID=376806
Ezzel az optimista címmel közölt a Napi Gazdaság 2 oldalas interjút Lámfalussy Sándorral, az Európai Monetáris Intézet volt elnökével. Az interjú elsősorban a válság okaira keres magyarázatot.
- Milyen okokra lehet visszavezetni a tavaly kirobbant válságot? Melyek voltak az előjelei?
- Az aggasztó jeleket már 2006-ban érzékelhettük. Az amerikai háztartások megtakarítási rátája nulla volt, miközben az ingatlanár nyolc éve töretlenül emelkedett. Az amerikai makrogazdasági egyensúlyhiány se biztatott semmi jóval. A másodlagos jelzáloghitel nem csupán elindította, de súlyosbította is a válságot, és a globalizáció révén korábban nem tapasztalt mértékben lépte át a határokat. Ráadásul ez egybeesett egy banális dologgal, nevezetesen, vége felé járt a hosszan tartó konjunktúra, és mint mindig, ezt a fázist mértéktelen optimizmus jellemezte. Szerencsétlenül "időzített" az olaj- és az élelmiszerár-robbanás, ami az infláció gerjesztése miatt kihívás a központi bankok számára. És végül vegyük a hatalmas makrogazdasági változásokat, az örvendetes ütemben fejlődő Kínát, Indiát, amire senki se gondolt volna tizenöt évvel ezelőtt, de amelyek új gondokat is jelentenek. Ugyanakkor az amerikai, egykor húzó gazdaság mára egy sereg problémával küszködik.
Még a Főtáv is drágállja a távfűtést
http://www.origo.hu/uzletinegyed/magyargazdasag/20080731-energia-kornyezetvedelem-a-fotav-is-dragallja-a-tavfutes-dijat.html
Balog Róbert, a Főtáv szóvivője szerint a távfűtéses lakások leválása a központról a szén-dioxid-kibocsátás mellett a szükséges földgáz mennyiségének emelkedésével is járna. A távfűtési díj csökkentése azonban egyedi fűtésszabályozással megoldható lenne. Ráadásul a korszerűsítést vállalók kedvezményt kapnának az alapdíjból és a hődíjból is.
A Főtáv abban bízik, hogy a jövő júliustól életbe lépő, teljes gázpiaci liberalizáció olyan valódi versenyt hoz, amelyben a tényleges nagyfogyasztó - mint egy távfűtő vállalat - olcsóbban juthat a gázhoz. Ma ugyanis a kihasználtsági óraszámot tekintve a Főtáv ugyanannyiért kapja a földgázt, mint bármelyik egyedi fűtést használó háztartás.
Szándékosan "tesz keresztbe" az állam a szélerőműveknek?
http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=233949
Ki hinné, hogy a szélerőművek elterjedésének legnagyobb akadálya a teljesíthetetlennek tűnő szabályozás. Egészen biztos, hogy senki.
Az év elején a magyar villamos hálózat rendszerirányítója ugyanis bejelentette: csak akkor fizeti ki a szerződésben foglalt összeget a megtermelt áram után, ha a termelő egy hónapra előre közli, mikor mennyi energiát akar betáplálni a hálózatba.
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szerint a magyar hálózat legfeljebb 330 megawatt szélenergiát képes felvenni, mivel a szélenergia nehezen tervezhető, márpedig az ingadozástól könnyen fejre állhat a rendszer – különösen Magyarországon, ahol nincsenek gyorsan indítható vízi erőművek. Elsőre valószínű mindenki azt hitte, hogy a 330 MW-os limit bejelentést mindenre kiterjedő számítások előzték meg, de ez tévedés, mivel máig senki sem mutatta be a kalkulációt.
Két cikk a geotermikus energia témaköréből, mely talán bizakodásra adhat okot:
Verhetetlenek vagyunk földhőben
http://www.fn.hu/zold/20080728/verhetetlenek_vagyunk_foldhoben/
A cikk nemcsak a házi használatról, hanem az ipari méretű geotermikus erőművekről is említést tesz, melyekkel akár áramot is lehetne termelni. Bár a jelenlegi szabályozási rendszerben is viszonylag jó ütemben terjed a hőszivattyúk alkalmazása, a szakemberek szerint feltétlenül szükség lenne a támogatások kibővítésére.
Jogos a kérdés, hogy mennyi idő alatt térül meg a beruházás – vetik fel a szakemberek. Jelen támogatási rendszer mellett igen hosszú idő alatt, bár ennek ellenére folyamatosan nő a hőszivattyúrendszerek száma. Az energiaárak ilyen mértékű emelkedése, és a fosszilis energiahordozók iránti növekvő kereslet mellett azonban nem lehet hosszú távú becslésekbe bocsátkozni.
Nem mindig nyerő a termálvíz
http://www.fn.hu/vizeshetek/20080725/nem_mindig_nyero_termalviz/
Az ismertebb és forgalmasabb gyógyfürdők mellett sok településen - ahol a gyógyfürdőből származó bevétel sokkal kisebb nagyságrendű - a termálvíz egyéb felhasználási lehetőségeit is érdemes kihasználni:
Az Alföldön a meleg víz komplex hasznosítását ajánlják a településeknek, ezzel nemcsak a fürdők épületeinek fűtését tudják megoldani, de az önkormányzati ingatlanok, iskolák és rendelők gázszámlája is csökkenthető. A Szolnok melletti Újszászra álmodott projektnél pedig az épülő hoteleket és éttermeket is termálvízzel fűtenék majd.
A termálvíz ilyen hasznosítása egyébként nem számít újdonságnak Magyarországon, de egyelőre csak kevés településen terjedt el.
Szövetkezés vagy bérmunka – az agrárium alternatívái
http://www.fn.hu/makro/20080724/szovetkezes_vagy_bermunka_agrarium/
Gazdag László közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem professzora egy olyan lehetőséget vázol fel a mezőgazdaság nehézségeinek megoldására, melyben a termeléstől a forgalmazásig minden egy kézben, a föld tulajdonosáéban összpontosulna. A mezőgazdaságban keletkező haszon általában a kereskedőknél talál gazdára, míg a termelők megélhetési gondokkal küszködnek.
A termőföld csak akkor marad magyar kézben, ha tulajdonosának megfelelő jövedelmet, létbiztonságot nyújt. Ha ez elmarad, akkor az „istenadta föld” át fog menni a külföldiek kezébe, bármilyen jogszabályokat is hozzunk. A tőkeerős, megfelelő méretű családi farm és a szuverén földtulajdonosok szövetkezése útján létrehozott, működtetett szövetkezeti nagyüzem lehet erre együtt, egymás mellett a garancia.
Több mint 10 millió britnek kell mélyen a zsebébe nyúlnia
http://www.hirszerzo.hu/cikk.tobb_mint_10_millio_britnek_kell_melyen_a_zsebebe_nyulnia.74551.html
Nagy mértékű gázáremelés Nagy-Britanniában.
Harmadával emeli a lakossági gáz árát a British Gas Nagy-Britanniában.
Az áremelés több mint 10 millió lakost érint, elsősorban Anglia déli részein. Ugyan a legszegényebb fogyasztóknak jövő év elejéig nem kell majd többet fizetniük, várhatóan a többi gázszolgáltató cég is követi majd a legnagyobb szolgáltató példáját. A fogyasztókat képviselő szervezetek és az ellenzéki képviselők elfogadhatatlannak nevezték a cég áremelését. A gáz nagykereskedelmi ára a bejelentés előtt lett olcsóbb.
Utolsó kommentek