Nocsak-nocsak – az energiárak csökkentése érdekében a szlovák miniszterelnök visszaállamosítással fenyegeti a – főként külföldi érdekeltségű - energiaszolgáltatókat:
Fico államosítással fenyegeti az energiaszolgáltatókat
A kormány kész szélsőséges lépésekre, köztük akár az alkotmány értelmében végrehajtott kisajátításra is, ha az energetikai monopóliumok az áraik megállapítása során nem vennék figyelembe a lakosság vásárlóerejét - nyilatkozta Robert Fico miniszterelnök a SITA hírügynökségnek.
Mint a pozsonyi Új Szó idézte: "Időnként elveszítjük a türelmünket. Szeretném emlékeztetni az energetikai monopóliumok valamennyi idegen tulajdonosát, hogy létezik az alkotmány 20. cikkelye, amely kimondja, hogy a köz érdekében a vagyontárgy kisajátítható. Ha folytatják azt a politikát - s most nemcsak az Enelre gondolok, hanem az energetikai monopóliumok külföldi tulajdonosainak hozzáállására is -, amely politika alapjában véve az állam politikája ellen, az állam és az emberek érdekeivel szemben megy, vagyis a közérdek ellen való, nem szégyenkezünk majd, és a jövőt illetően ilyen szélsőséges eszközöket is használni fogunk."
Mindenki azon spórol, amin tud – én sajnos eddig sem szerepeltem a támogatók között...
Költségmegtakarítási programja részeként beszünteti az Oscar- és az Emmy-díj szponzorálását a GM.
A legnagyobb amerikai autógyárnak számító General Motors (GM) nemrég 15,5 milliárd dolláros második negyedéves veszteséget jelentett. Az amúgy is átszervezés alatt álló cég júliusban hozta nyilvánosságra, hogy 10 milliárd dolláros megtakarítási programba fog, amelynek részeként a hirdetési kiadásokat is újra értékelik.
Kapcsolódó cikk – úgy látszik ez a kis színes megmozgatta a média fantáziáját:
Elsősorban a palackozott ivóvíz ára miatt egyre több amerikai polgár tér vissza a csapvíz fogyasztására, de a folyamatot a környezetvédők is üdvözlik - írja a Wall Street Journal. Bár a palackozott vizek forgalma még bővül, már jelentősen lassult az utóbbi három évben. A Coca-Cola kimondottan a palackozott víz és üdítő iránti kereslet csökkenése miatt fogta vissza negyedéves eredményvárakozását.
Míg jó minőségű palackozott ivóvízre egy személy akár 400 dollár körüli összeget is költhet egy évben az USA-ban, addig csapvízzel 51 centből megoldható
Az orosz-grúz háború miatt alapjaiban rendült meg a Grúzián át történő olaj- és gázszállítás biztonságosságába vetett bizalom, s ez az európai energiaellátást biztosítani hivatott Nabucco-tervek alkonyát is jelentheti - írja a Kommerszant.
Az útvonal biztosításán túl a kontinens ellátásához szükséges gáz beszerzése is gondot jelent a Nabucco vezetékkel kapcsolatban. A kívánt mennyiséget Európa a Kaszpi-tengeri mezők készleteiből szeretné biztosítani, ezért Kazahsztánnal, Azerbajdzsánnal és Türkmenisztánnal is folynak a tárgyalások, ezek azonban úgy tűnik, inkább Oroszországot választják szövetségesnek.
Az események tükrében Európa számára az Oroszországot megkerülő egyetlen lehetőség a Nabuccóhoz az iráni gáz vásárlása maradt, ezt azonban az Egyesült Államok hevesen ellenzi.
Kapkodnának a Nabucco gázáért – kétszer annyit vennének a megrendelők, mint amennyi a tervezett kapacitás
Nemcsak Amerikában spórolnak – és van, aki nem a PR költségen. Ez már minket is érint:
Még nem lehet tudni mi lesz a három magyar üzem sorsa.
Átalakítás és költségcsökkentés miatt világszerte több gyárát is bezárja a német háztartási vegyipari óriás, a Henkel - írja a Népszabadság. Kasper Rorsted vezérigazgató az intézkedésről mindössze annyit mondott: a bezárandó üzemek száma kétszámjegyű lesz. A cégnek jelenleg három üzeme van Magyarországon: a körösladányi, a barcsi és a váci. A Henkel Magyarország Kft, két éve a szolnoki mosóporgyártó üzemét már bezárta.
Ha mi nem vesszük meg, hát megveszi valaki más:
A világ legnagyobb bányászati vállalkozásának 30 százalékkal nőtt a második félévi nyeresége.
Az elmúlt évben a társaság rekord mennyiségű réz-, vas-, mangán-, alumínium- és molibdénércet, valamint petróleumot termelt ki. A társaság várakozásai szerint a piacon a kereslet továbbra is erős marad a nyersanyagok iránt, amin a fejlett világ gazdasági lassulása sem ront érezhetően, a feltörekvők kereslete miatt.
Az európai részvénypiacok eséssel nyitottak kedden, miután a két amerikai jelzáloghitelezővel kapcsolatos félelmek uralják a piacot.
A brókereket azon értesülések befolyásolták, amelyek szerint az amerikai kormány kénytelen újabb tőkeinjekcióval megtámogatni a Fannie Mae és Freddie Mac jelzáloghitelezőket. Mindez az egész pénzügyi szegmensben azt az érzést fokozza, hogy a jelzálogválság legrosszabb részén még korántsem jutott túl az ágazat. Emellett az IMF egyik korábbi vezetője azt nyilatkozta kedden, a hitelválság neheze még hátravan.
Megint esik a Lehman Brothers is.
Kapcsolódó hírek:
Távolodik az alagút vége
A bankszektor megítélésén enyhén szólva nem javított az Egyesült Államokban szárnyra kapott pletyka, miszerint a Fannie Mae és a Freddie Mac képtelen lesz segítség nélkül végrehajtani a biztonságos működéshez szükséges tőkeemelést, így végül rászorulhat az adófizetők dollárjaira is.
Bernanke még mindig a bankok miatt aggódik
Az amerikai jegybankelnök, Ben Benanke még mindig azzal küszködik, mely pénzügyi intézményeket lehet hagyni, hogy csődbe menjenek - írja a Bloomberg.
Azért a britek saját maguk miatt is kezdenek aggódni:
Már az angoloknál is a recesszió kísért
A várakozásnál lényegesen jobb brit olimpiai szereplést kísérő eufóriát alaposan lehűtötte a Brit Kereskedelmi Kamara jelentése, amely szerint a szigetország recesszió felé araszol, és 2011-ig 300 ezer dolgozó veszíti el munkahelyét.
Érdekes cikk a hitelpiaci válság során is fellelhető válságkezelő stratégiákról – azoknak ajánlom, akik összeesküvéselméletekkel szeretik magyarázni a pusztán gazdasági folyamatok működését – és azoknak is, akik másokat vádolnak ezzel.
A cikk arról szól, hogy mely érdekek mentén teljesedik ki a tőkekoncentráció a szabadpiacon, avagy büdös zsidók. Holott mint alant is látni fogjuk, erről szó sincsen.
Sajátos színjátéknak lehettünk tanúi az elmúlt 12 hónapban - írja a jelzálogpiaci válság egy évét elemző cikkében Allan Sloan, a Fortune vezető szerkesztője. A gazdaság szabályozásáért felelős kormányzati és pénzügyi vezetők lázas tevékenységet folytatnak: újabb és újabb ötletekkel állnak elő arra vonatkozóan, milyen új szabályozásra és ellenőrzési mechanizmusokra van szükség a válság kezelése, illetve a hasonló helyzetek megelőzése érdekében.
Valójában azonban egy régi, jól bevált receptet vettek elő a - 80 évvel ezelőtti nagy gazdasági világválság óta nem látott - krízis kezelésére. A megoldás neve: "Játssz és imádkozz!".
Az ötlet egyszerű: mindenáron működésben kell tartani a piacot, az azon tevékenykedő szervezeteket, és közben imádkozni kell azért, hogy apránként kilábaljanak a válságból, amibe kerültek. Az olyan pénzügyi óriások, mint a Freddie Mac és a Fannie Mae például hosszabb távon elég profitot termelnek alapvető tevékenységeikből ahhoz, hogy kifizessék felhalmozott veszteségeiket. Csak időt kell nekik adni, levegőhöz kell juttatni őket - például a beígért állami támogatással -, amíg maguk megoldják a problémáikat.
A Játssz és imádkozz! politikája nem igazán korrekt a kisebb intézményekkel szemben, ugyanis hagyja azokat bedőlni, miközben a nagyokat megmenti. Csakhogy ez utóbbiaknak van esélyük arra, hogy kiterjedt tevékenységük profitjából kitömjék a korábban keletkezett lyukat. Ahogy azután a dolgok helyrerázódnak, érdemes hozzálátni a hosszabb távú reparációhoz, a keményebb szabályok bevezetéséhez, amelyek megelőzhetik a hasonló pénzügyi válságok kialakulásokat később.
Az eredeti cikk:
The 'Play and Pray' Solution
Visszafogottan kezdte meg a kivonulást az orosz hadsereg Dél-Oszétiából. Bár az orosz elnök nyilatkozata alapján a Grúziától elszakadást követelő területen bevetett 58. hadsereg kedden megkezdi erőinek viszszavonását az augusztus 8-án kitört fegyveres harcok előtti állásaiba, Dmitrij Medvegyev szavai ellenére úgy tűnik, hogy a kivonulás helyett Moszkva a térségben békefenntartóként jelen lévő katonáinak megerősítése mellett dönt. Az orosz vezérkar kész katonai bázis létrehozására is Dél-Oszétiában.
- Aki azt gondolta, hogy büntetlenül ölheti meg állampolgárainkat és békefenntartóinkat, az a későbbiekben is elsöprő válaszra számíthat - nyilatkozta tegnap a második világháború veteránjai előtt mondott beszédében az orosz elnök, hozzátéve, hogy ehhez az országnak mind gazdasági, mind politikai, mind katonai ereje megvan. - Nem kívánjuk a konfliktus elmélyítését, csak azt, hogy tiszteljenek minket - tette hozzá Medvegyev.
Eközben Vaclav Klaus Grúziát teszi felelőssé a konfliktus eszkalálódásáért – szemben korábbi nyilatkozatával:
Grúzia és a vezető grúz politikusok viselik a felelősséget a kaukázusi konfliktusért - állítja Václav Klaus cseh államfő abban az írásában, amelyet a Mladá Fronta Dnes című cseh lap közölt hétfőn. "A grúz elnöknek, a kormánynak és a parlamentnek a háború kirobbantásáért viselt felelőssége elvitathatatlan és fatális" - szögezte le a cseh államfő, aki a múlt héten élesen bírálta a konfliktus mindkét résztvevőjét, Grúziát és Oroszországot is, és elutasította Oroszország egyoldalú bírálatát. Klaus írásában követeli a harcok azonnali beszüntetését, s felhívja a figyelmet arra, hogy a probléma hosszú távú megoldása nem alapulhat hazugságon. (MTI)
Kapcsolódó hírek:
Goriban nincs víz, élelem és benzin, a bankot kifosztották
Holnap aláírják a rakétaalkut - Oroszország kaukázusi kalandja meggyorsította az amerikai rakéták lengyelországi telepítéséről való megállapodást. Már parafált egyezményt ír alá szerdán Varsóban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter lengyel partnerével, Radoslaw Sikorskival. A tárgyalások már régóta elhúzódtak, s úgy látszott, hogy nem lesz aláírás a Bush-adminisztráció mandátuma alatt.
A termelés 8,1 százalékkal csökkent az építőiparban.
A termelés júniusi visszaesése mindegyik építményfőcsoportnál megfigyelhető volt. Az épületek építésének volumene 9,2 százalékkal, az egyéb építmények építéséé 6,6 százalékkal csökkent 2007 júniusához mérten. A termelés visszaesése mindkét építménycsoportban a legnagyobb szervezetek körében volt jelentős.
Az építőipari termelés első hat havi 10,7 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése 10,9 százalékkal, az egyéb építményeké 10,3 százalékkal lett alacsonyabb. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva júniusban az épületek építése 5,3 százalékkal, az egyéb építményeké 0,7 százalékkal maradt el a májusitól.
A brit fővárosban érvényes ingatlan irányárak 5,3 százalékkal csökkennek az utóbbi hónapban a Rightmove piackutató felmérése alapján.
Az augusztusi adat által jelzett áresés 21 ezer fontos csökkenésnek felel meg, de bizonyos felkapott külső kerületekben ennél jóval nagyobb, akár közel 8 százalékos árcsökkenés is megfigyelhető - számol be a Guardian. Az árcsökkenés tükrözi a jelzáloghitelek elérhetetlenségét és a lakások egyre gyakoribb eladhatatlanságát.
- Elkészült az első magyarországi zöldvegyipari gyár megvalósíthatósági tanulmánya, amely igazolta, hogy a projekt műszakilag kidolgozott, ráadásul gazdaságilag is eredményes lehet - tudtuk meg Bakonyi Árpádtól, az állami tulajdonban lévő Nitrokémia Zrt. vezérigazgatójától.
A tervezett beruházás keretében Balatonfűzfőn egy olyan - úgynevezett biofinomító - üzemet építenének fel, amelyben évi 100 ezer tonna búza felhasználásával a vegyipar egyik alapanyagának számító tejsavat, majd abból polimerizáció útján politejsavat, a műanyagipar egyik univerzális alapanyagát állítanák elő. A politejsav-granulátumból különböző palackok, csomagolóanyagok, szövetek, textilipari termékek készíthetők.
A zöldvegyipar legnagyobb előnye, hogy a mezőgazdasági alapanyagokból előállított termékek - a kőolajalapú műanyagokkal szemben - a felhasználást követően komposztálással három hónap alatt teljesen lebomlanak, sőt természetes körülmények között is megsemmisülnek.
A hazai szélenergia hasznosításról jelent meg viszonylag részletesebb cikk a Portfolio.hu-n. Nem idézek belőle a teljesség igénye nélkül – ez egy önálló témakör, később visszatérünk rá a blogon mi is -, akit érdekel, itt találja:
Utolsó kommentek