Jegyzet a pénzügyi válságról
Dehogynem! Független elemzők tucatjai, legendás befektetők és az egész blog-szféra évek óta arról ír, hogy az amerikai pénzügyi rendszerben nagy bajok vannak. Még az összeomlás időpontját is elég pontosan előrejelezték. Az ingatlanpiaci válság csak a szikra volt ami beindította a balhét. Amerika totálisan el van adósodva és napi 2 milliárd dollár külföldi tőkére van szüksége. Az átlag amerikai többel tartozik mint amennyi a megtakarítása. Ilyen nem volt az 1930-as évek óta. Most újra van. De nem csak a polgár, - a bankok, a cégek és maga az állam is úszik az adósságban.
Miért nem szavazta meg az amerikai kongresszus a 700 milliárdos segélycsomagot? Azért mert a törvény támogatottsága a lakosság körében mindössze 7%-os volt. A magyar sajtó valamiért ennél magasabb értéket írt, nem tudom honnan vették az adatot. A Wall Street kimentése nagyon népszerűtlen lépés, a kongresszusi képviselőket a választók emailekkel és telefonokkal bombázták: NEM, NEM, NEM. Novemberben választás van, a képviselőurak féltik a bársonyszéket. Ennek ellenére persze már készül az új csomag. A politikusok el vannak szánva rá, hogy legnagyobb pénzügyi támogatóikat (a bankokat) kimentsék az adófizetők pénzén. De igazából ez tökmindegy. Az adófizetőknek nincs pénze.
Nem számít, hogy megszavaznak-e valamilyen csomagot az amerikai törvényhozásban vagy nem. Túl sok hitel és túl nagy tőkeáttétel van a rendszerben. Az másik probléma az, hogy nem tiszta melyik bank egészséges és melyik élőhalott. Mostanában mindennap kiesik egy csontváz a szekrényből, hetente van bankcsőd az USA-ban. Az irodaajtón még kinn van a név és a cím, de a helységben csak egy hulla tartózkodik. A bankok már egyáltalán nem bíznak egymásban, a hitelpiac befagyott, nem adnak egymásnak kölcsönt. A bankközi kamatok drámai magasságokban vannak. Ez mindaddig nem is fog megváltozni, amíg ki nem derül, ki az, aki még fizetőképes és ki az, aki csődbe ment. Ezen nem változtat a 700 milliárd dolláros mentőöv sem. A FED tegnap mindenféle szavazás nélkül 630 milliárd (!!!) dollárt pumpált a bankrendszerbe. Evvel a központi bankok együttes beavatkozásai jóval meghaladják az 1000 milliárd dollárt. És ez segített? NEM, és ezután se fog. A veszteségek mérteke több-ezer milliárd dollár is lehet, hála az úgynevezett derivatív értékpapíroknak, amelyeknek piaca nagyobb mint a teljes Világ GDP-je és működésüket csak a szakemberek értik. A legendás amerikai befektető, Warren Buffet, pénzügyi tömegpusztító fegyverek”-nek nevezte ezeket a papírokat. És most működésbe léptek…
Az európai bankok eddig sokkal titoktartóbbak voltak mint amerikai társaik. Kiszivárgott információk szerint két magyar bank is be van tárazva értéktelen szeméttel ami a mérlegükben jóval a piaci érték felett szerepel. És ki tudja megmondani, hogy a magyar bankok külföldi tulajdonosai mennyire érintettek? Senki. Nincs nyilvánosság a bankrendszerben. Titkok vannak, súlyos, félelmetes titkok, időzített bombák lapulnak a bankok mérlegeiben. A csődhullám hamarosan átér az atlanti óceánon. Az USA-ban pedig még az ősszel eléri a reálgazdaságot is.
Az állami mentőövek már nem működnek. Egy éve kellet volna a válságot komolyan venni, de akkor azt halhattuk mindenhol, hogy a válság csak a subprime hitelekre korlátozódik, a gazdaság egésze egészséges (USA). Azóta eltelt 12 hónap, elhangzott többezer hazugság és a bankrendszer elnyelt többezer milliárd dollárt. Evvel az erővel a tengerbe is lehetett volna szórni a pénzt.
Amit itt látunk az egy olyan válság ami egy évszázadban (de lehet hogy az emberiség történetében) csak egyszer van. Most a fizikai erőforrások is kezdenek elfogyni. Nincs több észak-amerikai vadon a Földön. Nincs még egy Szibéria, nincs még egy Afrika. Ha kifogynak az erőforrások, akkor vége, üres a spájz.
Nyakunkon a II. Nagy Gazdasági Világválság. Vagy a III. Világháború. Vagy mindkettő. A tömegmédia már a válság mélypontját hirdeti. Hazudnak, ugyanúgy mint eddig. Mi sem áll távolabb a valóságtól. A válság még csak most kezdődik.
Vegyétek ki a pénzt a bankból. Ha kitör a pánik, akkor már késő lesz.
Utolsó kommentek