Az eddigi előrejelzésekkel szemben a héten bevezetendő áremelés után nem januárra, hanem már novemberre várható a következő áremelés a budapesti távhőszolgáltatóknál:
Budapesten drágább a távfűtés, mint Bécsben - jön az újabb áremelés
Idén eddig háromszor (januárban, áprilisban és júliusban) drágult a földgáz és várhatóan hétfőn jelenti be az energiaügyi miniszter az októbertől esedékes újabb, 10 százalék körüli áremelést, amit - a piaci viszonyok miatt januártól - további hasonló mértékű követ.
Mindezek miatt idén a budapesti távfűtés összességében már 11 százalékkal drágult, november elsejétől további 3-4 százalékos áremelés következhet.
Eközben elemzők szerint a gazdasági kilátások is tovább romlanak régiónkban:
Nehéz idők várnak Kelet-Európára
Romlanak az európai feltörekvő országok (EE) gazdasági és hitelképességi kilátásai - állapítja meg most közzétett jelentésében a Fitch Ratings. Az eurótérség visszaesése, az érintett országok fellendülésének tetőzése és a nyersanyagársokk rontja a növekedés, az infláció és a folyó fizetési mérleg kilátásait, amihez még hozzájárul a globális finanszírozási feltételek bizonytalanabbá válása.
Emellett nem elhanyagolható annak valószínűsége, hogy egyes országokban bekövetkezik a gazdaság lefékeződése (a kemény földet érés), ami valutaválsággal párosul.
Eközben tovább fokozódik a szolgáltató egységek koncentrálódása, a költséghatékonyság jegyében:
Kevesebb bolt, nagyobb eladótérrel
Átrendeződik az élelmiszer-kiskereskedelem a nagyméretű áruházláncok, azaz a hiper- és szupermarket, valamint a diszkontok irányába. A Nielsen piackutató kiskereskedelmi indexének 2008. első félévi adatai szerint érezhetően nőtt ezek piaci részesedése. A rohamos koncentrálódást mutatja, hogy miközben a boltszám 2008 decemberében 700-zal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, az eladótér a három évvel ezelőtti 2,5 millió négyzetméterről 2,8 millióra nőtt.
A legnagyobb növekedést a szupermarketek (Spar, Match, egyes CBA üzletek) produkálták - mintegy 15 százalékkal emelkedett a forgalmuk. Tíz százalékkal növekedtek a diszkontok (Lidl, Aldi, Profi, Penny Market, Plus) és kilenc százalékkal a hipermarketek (Tesco, Auchan, Interspar).
Mivel a forgalomnövekedés alapja jelenleg nem a fogyasztás élénkülése, ezért tudható, hogy ez azt jelenti: az egyéb kiskereskedelmi egységek vásárlói régeteg pártolt át a nagyokhoz, illetve egymás között osztják fel újra a vásárlói rétegeket a nagyok.
A kisboltok további ellehetetlenedésén azért probléma ez, mert ezzel a még meglévő kiskereskedelmi csatornák is betagozódnak a legsérülékenyebb "just in time" ellátórendszerekbe.
Furcsa ellentmondás az Oroszországot érintő szankciókat illetően: az USA támogatja Grúzia és Ukrajna NATO tagságát - bár tudja, az ezirányú döntéseket a többi tagállam is befolyásolhatja. Ugyanakkor a katonai segítségnyújtástól elzárkózik.
Vagyis talán, majd egyszer segít, de ezt semő fogja eldönteni. Biztos, hogy számíthatunk rá?
Az USA nem nyújt katonai segítséget
Oroszország visszatartására a legjobb eszköz, ha Ukrajna és Grúzia a NATO tagjai lesznek, amilyen gyorsan csak lehet - mondta tegnap magyar újságíróknak Matthew Bryza, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén rendezett videokonferencián. Az amerikai külügyminisztérium Közép-Ázsiával és energetikai kérdésekkel foglalkozó helyettes államtitkára ugyanakkor hozzátette: természetesen ennek a két országnak is teljesítenie kell a csatlakozás feltételeit. Igaz, arról sem szabad megfeledkezni, hogy az atlanti szövetség tagországai úgy dönthetnek, megváltoztatják a csatlakozás kritériumait.
A Népszabadság kérdésére válaszolva Bryza elmondta: Bernard Kouchner francia külügyminiszter kijelentése, miszerint az EU szankciókat fontolgat Oroszország ellen, teljesen összhangban áll a NATO álláspontjával. - Ez nem az az időszak, amikor minden a megszokott mederben folyhat tovább Oroszországgal kapcsolatban, akár diplomáciai, akár kereskedelmi értelemben. Ez nem a Déli áramlat ideje - érvelt Bryza. Hangsúlyozta, hogy ez utóbbi vezeték megépítését az USA mindig is ellenezte.
A helyettes államtitkár úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok nem nyújt katonai segítséget Grúziának, hadihajói humanitárius segélyt szállítanak a kaukázusi országba. - Fenntartjuk viszont a jogot, hogy segítsük a grúz hadsereg újjáépítését - tette hozzá.
Kapcsolódó hírek:
Kína sem áll ki Moszkva mellett - Tajvan és Tibet miatt, bár el nem ítélte az Orosz beavatkozást, de el sem ismerte a Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét.
Utolsó kommentek