Mi az hogy Peak Oil?
A Peak Oil vagy Olaj-csúcs, az az időpillanat amikor az olajkitermelés eléri globális maximumát. A csúcs után az évente kitermelt olaj mennyisége elkezd csökkenni.
Miért történik mindez?
Legfőképpen azért, mert 6 milliárd ember él a bolygón és mindegyik autóra meg 300 négyzetméteres villára vágyik. Az emberiség nagyon durván túlszaporodott. Az olajtermelés felfutása exponenciálisan történt, nagyon gyors ütemben.
A másik ok, pedig hogy az olajkészletek végesek. Ha pedig végesek, akkor örökké nem emelkedhet a termelés. Rendkívül megtévesztőek azok az állítások (gyakran olvasható a médiában), hogy még 30 v. 40 évre elegendő olaj van. A kitermelés éves mértéke és a fogyasztás éves mértéke az, ami számít. A kitermelési csúcsig a fogyasztás határozza (határozta) meg a termelést, a csúcs után a termelés határozza meg a fogyasztást. Teljesen más.
Mikor következik be az Olaj-csúcs?
Az előrejelzések döntő többsége 2005 és 2020 közé várja az olajtermelés tetőzését. A jelenlegi csúcstermelés havi szinten 2008, de ez még nem végleges adat. Az olajtermelés ugyanakkor gyakorlatilag már több mint 3 éve STAGNÁL. Nincs jelentős tartalékkapacitás a kitermelő országokban még a hivatalos adatok szerint sem. A legnagyobb olajtermelő Oroszország termelése idén csökkenésben van, Szaúd-Arábia termelése stagnál. Alig néhány kis ország termelése növekszik jelenleg, a többiek stagnálnak vagy esnek.
Az olajexport mennyisége már 2 éve folyamatosan csökken és ez teljes mértékben meg is magyarázza a jelenlegi magas árakat. Az olajnak ugyanis nincs helyettesítő terméke, a magas ár pedig nem garantál magasabb termelést, mert a kitermelésnek geológiai korlátai vannak.
Miért baj, hogy tetőzik az olajtermelés?
A Fekete arany cimű Terminus cikk részletesen foglalkozik az olajjal. Az olaj jelen pillanatban a legnagyobb részarányú és legrugalmasabban felhasználható energiaforrás. Az emberiség energiafogyasztásának 37%-a OLAJ.
Az energiafelhasználás és a GDP (a gazdasági teljesítmény) szinte 100%-os összefüggést mutat. Ha az energiafelhasználás nő, akkor a GDP növekszik, ha az energiafelhasználás csökken, akkor a GDP is csökken.
Az olajtermelés tetőzése után a rendelkezésre álló energia mennyisége csökkenni fog, ergo a gazdasági növekedésnek vége. Márpedig a gazdasági növekedés a jelenlegi gazdasági, pénzügyi és társadalmi rendszer Szent Grálja. Mindenki növekedni akar. A bankok akkor adnak kölcsönt, ha hitelfelvevő cég profitja gyarapszik. Ha megáll a növekedés, a pénzügyi rendszer működése akadozni fog. Nem is fog, már most is akadozik. Megállt a növekedés a Világ legnagyobb gazdaságában. Nem tegnap, nem a múlt hónapban, hanem úgy 5 éve. A problémák most kezdődnek.
Mi van az alternatív energiákkal?
Az alternatív energiaforrásokkal több alapvető probléma van.
- Részarányuk a vízi-energiától eltekintve 1% alatt van
- Erről a szintről a skálázás a kieső olajtermelés pótlására évtizedeket vesz igénybe
- A legtöbb alternatív energiaforrás energianyeresége rosszabb mint a fosszilis energiahordozóké, a legjobb módszerek pedig nem folyékony üzemanyagot állítanak elő
- Folyékony üzemanyag előállítása megfelelő mennyiségben fizikai korlátokba ütközik
- A meglévő (100 év alatt létrehozott) infrastruktúra az olajra van kiépítve
Mi lesz a következmény?
A következmények várhatóan egészen drámaiak lesznek: gazdasági válság, magas munkanélküliség, áramkimaradások, üzemanyaghiány. Sok helyen mindez már meg is kezdődött. Ezek a jelenségek aztán sok helyen politikai felforduláshoz, háborúhoz vagy akár éhínséghez is vezethetnek.
Mit lehet tenni?
A blogon már több felkészülési cikk is megjelent, a Felkészülés cikksorozatunkat hamarosan folytatjuk.
Ez a cikk csak egy rövid összefoglaló, az itt leírtakról részletesen a hamarosan induló Peak Oil cikksorozat fog tájékoztatni. Addig is egy kis olvasnivaló a témáról magyarul azt alábbi linekeken.
http://www.matud.iif.hu/06jan/09.html
http://www.magyarhirlap.hu/Archivum_cikk.php?cikk=97527/
http://index.hu/gazdasag/vilag/leggett1545/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Olajhozam-cs%C3%BAcs
Utolsó kommentek